{ { $robotsMeta }} سریعا برای جبران خسارات سیل اقدام کنید
۰۰:۰۶
دسته: اقتصادی
کد خبر: 23517462
سریعا برای جبران خسارات سیل اقدام کنید
سریعا برای جبران خسارات سیل اقدام کنید
به اشتراک بگذارید:

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های ناشی از خسارات سیل‌های اخیر، جدیت دستگاه‌های مسئول در پیگیری و جبران خسارت‌های مالی سنگین سیل بویژه خسارت‌های وارده بر کشاورزان را لازم دانستند و از دولت خواستند که با استفاده از محل‌های قانونی موجود، سریعاً اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه ملی مورد تأیید خواهد بود.
در پاسخ رهبر انقلاب اسلامی  خطاب به رئیس جمهور آمده است:
در پاسخ به مرقوم شماره ۶۳۶ – ۹۸/م مورخ
 ۱۸/۱/۱۳۹۸ آن‌جناب اشعار میدارد:
خسارت‌های مالی ناشی از سیل ویرانگر بویژه در چند استان بسیار سنگین و مصیبت‌بار است و لازم است به‌طور جدی از سوی دستگاه‌های مسئول پیگیری و جبران شود، البته کمک‌های مردم و نهادهای انقلابی و دستگاه‌های متعدد دولتی و نظامی در این ایام حقاً چشمگیر و موجب سپاس و قدردانی است، ولی این کمک‌ها نمی‌تواند خسارت‌های وارده به آحاد مردم بویژه کشاورزان و صاحبان کشتزارهای سیل‌زده را جبران کند و ورود دولت لازم است. مطلعید که استفاده از صندوق توسعه ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راه‌های دیگر ممکن است لذا تأکید می‌شود که دولت سریعاً از محل‌هایی همچون:  پنج درصد مقرر در بودجه‌ عمومی کشور برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه ،  جابجایی در ردیف‌های بودجه‌های عمرانی و  بیمه‌ها و تسهیلات بانکی اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت، در صورت نیاز، برداشت از صندوق مزبور مورد تایید اینجانب خواهد بود. لازم می‌دانم توصیه‌های زیر را برای جریان بهتر کارها مطرح نمایم:
۱- فرماندهی واحد برای مدیریت یکپارچه، هماهنگی، انسجام، پیگیری، نظارت و پاسخگویی نسبت به اقدامات پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی ایجاد شود.
۲- پایگاه اطلاعات جامع و قابل اتکاء از کلیه عناصر حقیقی و حقوقی متأثر از سیلاب اخیر با قابلیت برآورد دقیق خسارات و نیازها و رصد کلیه خدمات و کمک‌های دریافتی از مبادی مختلف در اسرع وقت ایجاد شود.
۳- برنامه اقدامات با اولویت‌بندی و زمان‌بندی مشخص تهیه و تقسیم کار بین دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی و انقلابی و مردمی با تعیین مسئولیت‌ها تهیه و به اجرا گذاشته شود.
۴- اقدامات لازم برای تأمین نیازها و مایحتاج عمومی و فوری افراد متأثر از سیلاب خصوصاً تأمین خسارات کشاورزان در حداقل زمان ممکن صورت پذیرد.
۵- به‌منظور رونق کسب‌وکار در مناطق سیل‌زده حداکثر استفاده از ظرفیت‌های مناطق مذکور برای بازسازی صورت پذیرد. ضمن اینکه تدابیر لازم و فوری برای بازسازی و تعمیر سریع و ایمن واحدهای آسیب‌دیده مسکونی و تجاری و تولیدی به اجراء 
گذاشته شود.
 

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: دنیای اقتصاد
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۱۷:۰۹
منبع: باشگاه خبرنگاران
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۱۷:۰۶
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۱۳:۴۰
منبع: پارسینه
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۱۰:۱۰
منبع: روزنامه آرمان
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۰۹:۲۶
منبع: روزنامه آرمان
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۰۹:۲۶
منبع: روزنامه آفتاب یزد
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۰۹:۲۶
منبع: روزنامه آفتاب یزد
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۰۹:۲۶
منبع: دنیای اقتصاد
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۰۸:۲۶
منبع: اقتصاد
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۰۷:۱۹
منبع: روزنامه آفتاب یزد
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۰۰:۱۸
منبع: ایران آنلاین
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۰۰:۱۴
منبع: روزنامه خراسان
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۰۰:۱۲
منبع: روزنامه وطن امروز
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۲۲:۳۱
منبع: روزنامه ایران
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۲۲:۲۹
منبع: روزنامه ایران
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۲۲:۲۹
منبع: شهدای ایران
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۱۹:۵۰
منبع: پنج‌نه‌هشت
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۱۴:۱۰
منبع: افکار
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۱۴:۰۴
منبع: ایران‌اکونومیست
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۱۳:۴۵
منبع: ایسنا
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۱۳:۰۷
منبع: آفتاب
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۱۳:۰۵
منبع: بهار
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۱۲:۴۱
منبع: جام‌نیوز
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ ۱۱:۴۹

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار