۱۳:۰۷
منبع: ایمنا
دسته: اجتماعی
کد خبر: 24673055
کاهش 120 هزار نفری داوطلبان آزمون ارشد امسال

کاهش 120 هزار نفری داوطلبان آزمون ارشد امسال

رییس سازمان سنجش آموزش کشور از پذیرش 350 هزار داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها در سال 1398 خبر داد.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش ایمنا، دکتر ابراهیم خدایی در حاشیه بازدید از جلسه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در دانشکده روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی، در جمع خبرنگاران گزارشی از تعداد داوطلبان این آزمون ارائه داد و گفت: آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور، امروز و فردا در ۶ گروه آموزشی و ۱۳۱ کدرشته برای تمامی دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی با حضور ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب برگزار می‌شود.

خدایی در رابطه با تعداد داوطلبان اعلام کرد که از تعداد ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب این آزمون تعداد ۳۰۸ هزار و ۵۴ نفر معادل ۵۰.۱۰ درصد داوطلبان زن و تعداد ۳۰۶ هزار و ۸۲۹ نفر معادل ۴۹.۹۰ درصد داوطلبان مرد هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: در گروه علوم انسانی ۳۸۵ هزار و ۶۴۰ داوطلب در ۴۵ کد رشته، در گروه علوم پایه ۳۳ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۱۷ کد رشته، در گروه فنی و مهندسی ۱۳۰ هزار و ۴۰۶ داوطلب در ۲۴ کد رشته، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ هزار و ۸۵۱ داوطلب در ۲۳ کد رشته، در گروه هنر ۴۵ هزار و ۹۱۳ داوطلب در ۱۳ کد رشته و در گروه دامپزشکی یک هزار و ۳۹۵ داوطلب در ۹ کد رشته به رقابت می‌پردازند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: از میان ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب شرکت کننده، تعداد ۴۰ هزار و ۶۶۹ داوطلب نیز در کدرشته های دوم (شناور) شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۱۸ هزار و ۳۹۳ نفر معادل ۴۵.۲۳ درصد داوطلبان زن و تعداد ۲۲ هزار و ۲۷۶ نفر معادل ۵۴.۷۷ درصد داوطلبان مرد هستند و داوطلبانی که در کد رشته‌های دوم شرکت کرده‌اند باید علاوه بر کد رشته اصلی خود، کارت آزمون کد رشته دوم یا شناور را نیز دریافت کنند.

دکتر خدایی گفت: در آزمون صبح امروز پنجشنبه ۲۳ خرداد ۲۹۹ هزار و ۵۶۴ داوطلب در ۳۲ کد رشته، در بعدازظهر نیز ۸۲ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۶۳ کد رشته و در صبح جمعه ۲۴ خرداد ۲۷۳ هزار و ۳۱۰ داوطلب در ۳۶ کد رشته به رقابت می‌پردازند.

وی در خصوص ظرفیت پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ نیز اظهار کرد: حدوداً ۱۶۰ هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ پذیرش خواهند شد که با احتساب استعدادهای درخشان این آمار به حدود ۱۹۰ هزار داوطلب خواهد رسید؛ سال گذشته ۱۳۰ هزار نفر در دوره ارشد پذیرش شدند که با توجه به روند کاهشی داوطلبان در سال جاری به نظر می‌رسد امسال نیز همین تعداد در دانشگاه آزاد پذیرفته می‌شوند، لذا پیش بینی می‌شود حدود ۱۵۰ هزار داوطلب کل ورودی این آزمون در همه زیر نظام‌های آموزشی برای امسال باشد.

دکتر خدایی با بیان اینکه کارنامه اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ اواسط تیر ماه جاری منتشر خواهد شد، افزود: نتایج نهایی این آزمون اواخر شهریور ماه منتشر خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: سهمیه‌ای در آزمون کارشناسی ارشد امسال برای داوطلبان مناطق سیل زده نخواهیم داشت چرا که زمان برگزاری این آزمون به تعویق افتاده است.

وی در خصوص کاهش ۱۲۰ هزار نفری داوطلبان آزمون ارشد سال ۹۸ نیز گفت: خروجی دوره کارشناسی ما در دانشگاه‌ها حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار نفر است طبیعتاً ظرفیت‌های آزمون ارشد نیز بر اساس این خروجی تدوین می‌شود؛ لذا ما به یک تعادلی در ورودی و خروجی دانشگاه‌ها رسیده‌ایم و طبیعتاً انتظار داریم تعداد پشت کنکوری‌های آزمون ارشد کمتر باشد و این روند حتماً افزایشی نخواهد شد قاعدتاً سال آینده هم تعداد داوطلبان ما افزایش نخواهد یافت.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: باشگاه خبرنگاران
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۱:۴۵
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۱:۳۰
منبع: دانشجویان ایران
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۱:۱۷
منبع: شبکه خبر
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۱:۱۵
منبع: روزنامه جوان
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۱:۱۱
منبع: روزنامه جوان
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۱:۰۷
منبع: باشگاه خبرنگاران
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۰:۴۵
منبع: دانشجویان ایران
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۰:۴۰
منبع: بولتن
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۰:۳۵
منبع: جماران
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۰:۰۱
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۰۹:۵۰
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۰۸:۳۵
منبع: ایرنا
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۰۸:۲۰
منبع: آنا
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۰۴:۰۶
منبع: الف
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ ۱۹:۱۰
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ ۱۹:۱۰
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ ۱۸:۲۵
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ ۱۸:۰۵
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ ۱۷:۴۰
منبع: فردا
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ ۱۷:۰۱
منبع: باشگاه خبرنگاران
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ ۱۵:۴۵

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار