۱۱:۳۶
منبع: آنا
دسته: فرهنگی
کد خبر: 24650917
چه کسانی در بقیع مدفون هستند؟

چه کسانی در بقیع مدفون هستند؟

بقیع، تربتی مطهّر و خاکی نورافزاست که در ملکوت اعلا، کروبیان بر آن نظاره می‌کنند و در این خاک، پاکان و نیکان بسیاری آرمیده‌اند.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش خبرنگار حوزه معارف اسلامی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، 96 سال پیش، در هشتم شوال سال ۱۳۴۴ هجری قمری، فرقه ضاله وهابیت، مرقدهای مطهر و بارگاه نورانی ائمه بقیع علیهم‌السلام را به ادعایی واهی، تخریب و میلیون‌ها مسلمان عاشق اهل‌بیت (ع) را داغدار کرد؛ مظلوميت قبرستان بقيع و مدفونان آن در زير آوار تخريب بقاع و تلاش وهابيت براى گمنام نگه‌داشتن آن اکنون که نزدیک به یک قرن از آن می‌گذرد هنوز بر سینه دوستداران خاندان پیامبر اکرم (ص) سنگینی می‌کند. لکه ننگی بر پیشانی وهابیت و داغی است که همچنان التیام نیافته است و محبان اهل‌بیت (ع) هنوز بعد از سال‌ها از این واقعه در سالروز تخریب این قبور به عزاداری می‌پردازند.

بقيع، تربتى مطهّر و خاكى نورافزاست. تلألو نورش، آسمان‌ها را خيره كرده، قدسيتى كبريايى دارد كه در ملكوت اعلا، کروبیان بر آن نظاره مى‌كنند. آرى، در اين خاك، پاكان و نيكان بسيارى آرميده‌اند.

عباس، عموى گرامى پيامبر (ص)، كه غم‌ها از چهره آن حضرت زدود. عثمان بن مظعون، همان‌كه پيامبر (ص) به او توجهى ويژه داشت، مهاجرى همراه كه دو هجرت كرد و تا پايان عمرش همگام با پيامبر بود و پيامبر، پس از فراقش و ارتحال او به ملكوت الهى، پيشانى‌اش را بوسيد و در غمش گريست و درباره‌اش فرمود: «نِعم السَّلَفُ لَنَا».

اسعد بن زراره، ابوسعيد خدرى، عبدالله بن مسعود و صدها صحابى گرامى پيامبر، كه پشتوانه و تكيه‌گاه و همواره ملازم رسول گرامى (ص) اسلام بودند و در صحنه‌هاى نبرد بدر و احد و خندق و... حضورى مخلصانه داشتند.

ابراهيم، فرزند گرامى رسول مهر و رحمت، كه آن حضرت به‌شدت به او علاقه داشت اما اراده و تقدير الهى اين بود كه در سنين طفوليت، روح كريمش به ملكوت الهى پرواز كند.

همسران پيامبر (ص)؛ جويريه، سوده، عايشه، ميمونه، حفصه، امّ‌حبيبه، امّ‌سلمه، صفيه و ماريه كه در حكم مادران امت‌اند. فاطمه بنت اسد، كفالت‌گر وجود نورانى پيامبر (ص)، عبدالله جعفر و عقيل بن ابى‌طالب. عمّه‌هاى پيامبر (ص) كه در دوران عسرت و سختى، اموال خود را در مكه وانهادند و به سيرت رسول‌الله (ص) به مدينه هجرت كردند تا در كنار رسول خاتم (ص) آرامش يابند.

بقيع، همان مكانى است كه پيامبر (ص) فرمود: «از اين آرامگاه، 70 هزار تن محشور مى‌شوند و بدون حساب وارد بهشت مى‌گردند؛ گويا صورت‌هاى ايشان، ماه شب چهارده است»؛ «وُجُوهُهُمْ مِثْلُ الْقَمَرِ لَيْلَةَ الْبَدْر».

بقيع، جگرگوشگانى از پيامبر (ص) را نيز در دل نهفته دارد. امام حسن مجتبى (ع)؛ سبطى از دو سبط، همو كه با برادر خويش همواره بر دوش نبى (ص) بود. همو كه صلح قهرمانانه و شهادت ايثارگرانه و عشق‌بازى ميدان طف را به نمايش تاريخ بشرى نهاد.

امام عارفان و سيد ساجدين (ع)، كه باقيمانده حادثه طف و تداوم‌بخش وجود امامت بود؛ او كه ميدان‌هاى نبرد و مجاهدت را با حضور در حادثه طف و با دعاهاى حماسى‌اش در كنار تربت پاك پيامبرخدا (ص)، از خود بروز داد. اوست زينت پرستندگان، صبور و مقاوم ميدان‌هاى پس از حادثه عاشورا. پس از اسارتش، دودمان اموى را به خاك سياه نشاند.

باقرالعلوم (ع)؛ شكافنده دانش‌ها و برون‌آورنده هسته علم از درون كائنات، كه فضايى علمى و افقى نوين را فراروى شيعيانش گشود.

صادق آل‌البيت (ع)؛ آن پيشواى صادق، نشردهنده حقايق، راهبر و راهنماى كشتى امت اسلام درگرداب‌ها و طوفان‌ها كه در برابر تحريف‌هاى مبطلان و غاليان و بدعت مغرضان، لواى علم و آگاهى و تربيت عالمان فرهيخته را برافراشت.

و نيز دختران پيامبرخاتم (ص)، خواهران بانوى دوجهان و بيت الأحزانش.

قبر غمبار و يادآورنده جانبازى ميدان عشق، امّ‌البنين، مادر پسرانى كه در كربلا به دست غولان و سفاكان پرپر شدند.

قبور شريف شهيدان نبرد احد و مقاومان در حرّه و نيز مادر رضاعى پيامبر (ص)، حليمه سعديه.

آرى، همه اينان در بقيع آرميده‌اند و رازهاى نهفته بسيار دارند.

این متن برگرفته از کتاب «آرمیدگان در بقیع» تألیف علی‌اکبر نوایی است که به همت پژوهشکده حج و زیارت منتشر شده است.

انتهای پیام/4072/4090/

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار