۱۱:۳۴
منبع: شفقنا
دسته: بین الملل
کد خبر: 24307494
نخست وزیری که با معجزه پیروز شد + تصاویر

نخست وزیری که با معجزه پیروز شد + تصاویر

به اشتراک بگذارید:

شفقنا- وقتی نتیجه انتخابات اعلام شد به اندازه‌ ای غافلگیر کننده بود که خود نخست وزیر باورش نشد که پیروز شده است و آن را «معجزه» خواند.

به گزارش شفقنا به نقل از جماران، در حالی که تغییر دولت در استرالیا تقریبا حتمی به نظر می‌ رسید، پیروزی معجزه‌ آسا و غیرمنتظره‌ لیبرال‌ ها در روز شنبه خط بطلانی بود بر تحلیل‌ ها و نظرسنجی‌ های پیش از انتخابات فدرال، که به قدرت رسیدن حزب کارگر را پیش بینی می‌ کردند.

نتایج نظرسنجی‌ ها پیش از این انتخابات حکایت از پیروزی حزب چپ میانه داشت، اما در نهایت این حزب نتوانست اکثریت مجلس نمایندگان استرالیا را از آن خود کند.

موریسون پیروزی حزب خود، حزب لیبرال، در این انتخابات را با تولد دختران خود مقایسه کرد که پس از ۱۸ سال درمان ناباروری به دنیا آمدند.

880x495_cmsv2_6ec286fd-a4b9-512f-b78f-c6e9c4a8e2cb-3899932

اسکات موریسون خطاب به حامیان خود در سیدنی گفت: «من همیشه به معجزه اعتقاد داشته‌ ام. امشب همراهم سه نفرند که بزرگترین معجزه‌ های زندگی‌ ام هستند. و امشب باز شاهد یک معجزه دیگر بودیم.»

«بیل شورتن» رهبر اپوزیسیون ساعتی قبل از آن شکست را پذیرفته بود در حالی که ائتلاف او توانست در این انتخابات تا حدی به اکثریت لازم نزدیک شود. مجلس نمایندگان استرالیا ۱۵۱ کرسی دارد که برای به دست آوردن اکثریت آن باید ۷۶ کرسی کسب کرد.

1558212993186

حزب کارگر در این انتخابات ۶۵ کرسی را تصاحب کرده و حزب لیبرال ۷۴ کرسی. سرنوشت ۱۲ کرسی نیز هنوز تعیین نشده است.

شورتن به حامیان خود گفت: «من متاسفم برای مردمی که به حزب کارگر دل بسته‌ اند، اما در عین حال خوشحالم که آن‌ چه را که درست بود مطرح کردیم، نه آن‌چه که سهل الوصول بود.»

وی سپس اعلام کرد که دیگر رهبری حزب کارگر را بر عهده نخواهد گرفت.

از زمانی که «مالکوم ترنبال» نخست وزیر پیشین استرالیا در پی رقابت‌ های درون حزب لیبرال از سمت خود کناره گرفت، محافظه‌ کاران یک دولت اقلیت را تشکیل داده بودند که امری نادر در استرالیا به شمار می‌ رفت.

7169136-3x2-940x627

نظرسنجی‌ های پیش از انتخابات شنبه حکایت از آن داشت که ائتلاف محافظه‌ کاران شکست خواهد خورد و اسکات موریسون یکی از کوتاه‌ ترین دوره‌ های نخست وزیری در تاریخ استرالیا را تجربه خواهد کرد.

این نظرسنجی‌ ها می‌ گفت که تغییرات آب و هوایی یکی از مهم‌ ترین مسائلی است که بر آرای رای‌ دهندگان استرالیایی تاثیر می‌ گذارد. بیل شرتن وعده کاهش تولید گازهای گلخانه‌ ای را داده بود.

این در حالی است که گزارش‌ ها از جزیره «مانوس» در شمال پاپوآ گینه نو حاکی است که برنده شدن ائتلاف ضد مهاجرت در انتخابات استرالیا باعث ایجاد موجی از خودکشی و خودزنی در بین پناهجویان ساکن این جزیره شده است.

پلیس استرالیا از ۱۰ مورد خودکشی خبر می‌ دهد که دست‌ کم چهار مورد آن از روز شنبه با قطعی شدن پیروزی ائتلاف محافظه‌ کاران در انتخابات رخ داده است. این گزارش هم‌چنین حاکی است که تعدادی از پناهجویان طی روزهای شنبه و یکشنبه اقدام به خودزنی کرده‌ اند که شماری از آنها در بیمارستان بستری شده‌ اند و موارد دیگری از اعتصاب غذا و آتش زدن اتاق‌ های بازداشتگاه نیز گزارش شده است.

bp_manus_121117_57

جزیره مانوس متعلق به پاپوآ گینه نو است اما دولت استرالیا از سال ۲۰۱۳ به این سو آن را به بازداشتگاه پناهجویانی تبدیل کرده است که تلاش می‌ کنند خود را با قایق به این کشور برسانند.

حزب چپ میانه نسبت به مهاجران غیرقانونی و آوارگان رویکردی ملایم‌ تری دارد.

دولت استرالیا از شش سال قبل تاکنون، سیاست‌ های سختگیرانه‌ ای را علیه مهاجران غیرقانونی به این کشور اجرایی کرد که بر اساس این برنامه، هیچ قایقی به سوی آب‌ های این کشور برای رساندن مهاجران غیرقانونی حرکت نمی‌ کند. حدود ۸۰۰ پناهجو که پیش از این کوشیده بودند به خاک استرالیا برسند توسط دولت استرالیا به بازداشتگاه‌ هایی در جزایر دوردست نائورو مانوس فرستاده شدند که شرایط آنجا سخت توصیف شده است.

این پناهجویان در ماه‌ های اخیر به پیروزی حزب کارگر در استرالیا و به تبع آن بهبود شرایط پذیرش پناهندگان امید بسته بودند.

نخست وزیر استرالیا کیست؟

زندگی نامه

«اسکات جان موریسون» در تاریخ ۱۳ مه ۱۹۶۸ در شهر «ویورلی» در «سیدنی» متولد شد.

او پسر کوچک «ماریون» و «جان موریسون» بود و یک برادر بزرگ تر از خود داشت.

پدرش یک مامور پلیس بود که به مدت ۱۶ سال در شورای شهرداری ویورلی، و از جمله مدتی به عنوان شهردار کار می کرد.

13392458-7019515-Prime_Minister_Scott_Morrison_gives_flowers_to_his_mother_Marion-m-90_1557632629626

موریسون و مادرش

جد مادری موریسون در نیوزیلند متولد شده بود.

موریسون در حومه برونته بزرگ شد. او در دوران کودکی در چند مورد تبلیغ تلویزیونی بازی کرد.

او دوره دبیرستان خود را در مدرسه پسرانه سیدنی گذراند و سپس در دانشگاه «نیو ساوث ولز» جغرافیای اقتصادی خواند.

او قصد داشت در کالج «ریجنت» در «ونکوور» الهیات بخواند، اما در عوض تصمیم گرفت تا به دلیل مخالفت های پدرش، وارد بازار کار شود.

اشتغال

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، موریسون در سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵ به عنوان مدیر تحقیقات و سیاست ملی برای شورای املاک و مستغلات استرالیا مشغول به کار شد. او سپس به بخش گردشگری رفت و به عنوان معاون اجرایی نیروی ضربت گردشگری استرالیا و سپس به عنوان مدیر کل شورای گردشگری استرالیا مشغول به کار شد.

در سال ۱۹۹۸ موریسون به نیوزیلند رفت تا مدیر اداره تازه تاسیس شده «گردشگری و ورزش» شود. وی ارتباط نزدیکی با «موری مک کالی» وزیر گردشگری نیوزیلند برقرار کرد و در ایجاد کارزار طولانی مدت «۱۰۰ درصد خالص نیوزیلند» شراکت داشت.

در آوریل ۲۰۰۰ موریسون به استرالیا بازگشت و رئیس دولت حزب لیبرال در «نیو ساوث ولز» شد. او در انتخابات فدرال سال ۲۰۰۱ و انتخابات ایالتی در سال ۲۰۰۳ نیو ساوث ولز، بر کارزارهای تبلیغاتی حزب نظارت می کرد. در سال ۲۰۰۴ موریسون این پست را ترک کرد تا مدیر عامل اداره گردشگری استرالیا، که توسط دولت هوارد تاسیس شده بود، شود. انتصاب او به علت ماهیت سیاسی آشکار آن بحث برانگیز بود.

 

f-morrison-a-20190518-870x580

 

او در سال ۲۰۰۶ ظاهرا به دلیل اختلاف با «فرانت بیلی» وزیر گردشگری در مورد برنامه های دولت برای ادغام بیشتر این آژانس در خدمات عمومی استرالیا کار خود را از دست داد.

۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳

موریسون پس از بازنشستگی «بروس بایرد»، که از سال ۱۹۹۸ به عنوان عضو حزب لیبرال بود، در انتخابات ۲۰۰۷ به عنوان کاندیدا در حومه های جنوبی سیدنی که شامل کرونولا، کارینگبا و میراندا بود، معرفی شد اما با ۸۲ رای در برابر ۸ رای خود، از «مایکل توئکه» مهندس مخابرات شکست خورد.

با این حال، اتهاماتی مطرح شد در خصوص اینکه توئکه رزومه اش را دستکاری کرده است. بخش اجرایی حزب لیبرال، توئکه را رد صلاحیت کرد و انتخابات دیگری برگزار کرد و در آن، موریسون برنده شد. اتهامات علیه توئکه در نهایت اثبات شد که نادرست بوده و روزنامه دیلی تلگراف که این اتهامات را نخستین بار مطرح کرده بود، مجبور به پرداخت جریمه سنگینی به توئکه شد که هیچ گاه رقم آن فاش نشد.

در سپتامبر ۲۰۰۸، موریسون به عنوان وزیر در سایه مسکن و دولت محلی در ائتلاف مالکوم ترنبال منصوب شد. در دسامبر سال ۲۰۰۹، او وزیر در سایه مهاجرت و شهروندی شد و برای اولین بار در نخستین تغییر کابینه «تونی ابوت» پس از کسب رهبری، در کابینه قرار گرفت.

10214472-3x2-700x467

او در کمیته کابینه در سایه حفاظت مرزی هم خدمت کرده است. در آن زمان ابوت در مورد موریسون گفت:«استعداد بزرگ و یکی از ستارگان جدید نسل جدید نمایندگان مجلس بود».

در دسامبر ۲۰۱۰، ۴۸ تن از پناهجویان در حادثه غرق شدن قایق در کریسمس کشته شدند. در ماه فوریه ۲۰۱۱، موریسون عملا از تصمیم دولت «گیلارد لیبر» برای پرداخت هزینه سفر به سیدنی به خانواده قربانیان این حادثه برای شرکت در مراسم تشییع جنازه عزیزانشان انتقاد، و اظهار داشت که امتیازات مشابه به شهروندان استرالیایی اعطا نشده است. پس از آنکه «جو هاکی» هم حزبی او و وزیر دارایی در سایه با اظهارات موریسون مخالفت کرد، او استدلال کرد که او حرف نادرستی نزده اما زمان این صحبت مناسب نبوده است.

2011

دولت ابوت (۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵)

در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۳، موریسون عملیات حاکمیت مرزها، به عنوان راهبرد جدید دولت برای ممانعت از ورود قایق های غیر مجاز به آب های استرالیا را راه اندازی کرد. مدارک کابینه در مدت اقدامات او در این زمان که در سال ۲۰۱۸ فاش شد، نشان می دهد که موریسون خواستار استراتژی هایی برای ممانعت از اعطای ویزای دائم به ۷۰۰ پناهجو شده بود. دفتر او گزارش داد که ۳۰۰ قایق و ۲۰۵۸۷ مسافر در سال ۲۰۱۳ به تنها یک قایق و ۱۵۷ مسافر در سال ۲۰۱۴ کاهش یافته است. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ابراز نگرانی کرد که این کار ممکن است کنوانسیون پناهندگان را نقض کند. در ماه سپتامبر ۲۰۱۴ گزارش شد در حالی که تا دسامبر ۲۰۱۳ هیچ پناهجویی جان خود را از دست نداده بود، بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ بیش از ۱۱۰ مورد مرگ گزارش شده بود. پذیرش سالیانه پناهندگان، که توسط دولت قبلی طی سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ تا ۲۰،۰۰۰ تن افزایش یافته بود، به ۱۳،۷۵۰ نفر کاهش یافت. موریسون اظهار داشت که «هیچ کدام از این مکان ها به هر کسی که در قایق به استرالیا می آید تعلق نخواهد گرفت… بلکه آنها به افرادی که از راه درست می آیند، متعلق است.»

2014

موریسون از استفاده اش از اصطلاحات «غیرقانونی» و «قایق های غیر قانونی» دفاع کرد و گفت: «من همیشه به ورود غیر قانونی اشاره کرده ام … هرگز ادعا نکردم که درخواست پناهندگی کاری غیرقانونی است.»

در طول دوره کار خود به عنوان وزیر مهاجرت، نحوه برخورد موریسون با رسانه ها و پاسخگویی او به مردم به طور گسترده ای مورد انتقاد روزنامه نگاران، سناتورهای حزب کارگر و سبزها و دیگران بود زیرا از ارائه جزئیات در مورد برنامه هایش اجتناب می ورزید.

4677399_Morrison_16-9_14667509_1887141_201808260908882dfd245-8dd8-4146-8afd-7f8b

در نوامبر ۲۰۱۴، کمیسیون حقوق بشر استرالیا گزارشی را به دولت ارائه داد که در آن تاکید شده بود که موریسون از وظیفه خود برای تامین منافع کودکان در اردوگاه های پناهجویان در دوره وزارتش کوتاهی کرده است. این گزارش توسط تونی ابوت به عنوان گزارشی با انگیزه سیاسی مورد انتقاد قرار گرفت. دولت این گزارش را در فوریه ۲۰۱۵ منتشر کرد.

در اوایل ماه دسامبر ۲۰۱۴، موریسون توانست با موفقیت لایحه تغییرات قانونی مهاجرت و دریانوردی را در پارلمان استرالیا تصویب کند. این لایحه به موریسون قدرت بیشتری نسبت به هر وزیر پیشینی در ارتباط با افرادی که به دنبال پناهندگی در استرالیا هستند، اعطا می کرد.

prime-minister-scott-morrison-politics-adelaide-review-800x567

در تغییر کابینه در دسامبر ۲۰۱۴، موریسون به عنوان وزیر خدمات اجتماعی منصوب شد و از وزارت مهاجرت برکنار شد.

دولت ترنبال (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸)

موریسون در سپتامبر ۲۰۱۵ به عنوان خزانه دار در دولت ترنبال منصوب و جایگزین «جو هاکی» شد. در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود به عنوان وزیر خزانه داری، وی از کاهش هزینه های دولتی خبر داد و اظهار داشت که چشم انداز اقتصادی و مالی (MYEFO) و برنامه اصلاح مالیاتی در موعد خود اجرایی خواهد شد.

ext

در ماه مه ۲۰۱۶ موریسون بودجه فدرال استرالیا را به تصویب رساند. این بودجه شامل معرفی ۴۰ درصد مالیات بر درآمد هدایت شده (که به اصطلاح «مالیات بر گوگل» شناخته می شود) است که یک اقدام ضد اجتناب برای جلوگیری از فرسایش و تغییر سود است. این قانون به عنوان قانون مالیات بر درآمد در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید و در تاریخ ۱ ژوئیه ۲۰۱۷ اجرایی شد. مالیات جدید از سوی برخی با انتقاد مواجه شد.

r0_0_3000_2000_w1200_h678_fmax

در ماه فوریه سال ۲۰۱۷، موریسون در حالی که یک تکه زغال سنگ در دست داشت در مجلس نمایندگان سخنرانی کرد و گفت: «این زغال سنگ است، نترس، نترس، به تو آسیب نمی رساند» و افرادی را که از تاثیر زیست محیطی صنعت زغال سنگ می ترسند، به «ترس ایدئولوژیکی» از زغال سنگ متهم کرد. او در ماه مه ۲۰۱۷ بودجه فدرال استرالیا را به تصویب رساند.

موریسون مخالف قانونی کردن ازدواج همجنسگرایان بود و در ژوئن ۲۰۱۶ اظهار داشت که او به خاطر اعتقادش مورد حمله قرار گرفته است.

8372696-3x2-700x467

در دسامبر ۲۰۱۷، دولت استرالیا کمیسیون سلطنتی را برای بررسی تخلفات در امور بانکداری، خدمات پس از فروش و خدمات مالی (که به اصطلاح کمیسیون سلطنتی بانکداری شناخته می شود) معرفی کرد. موریسون از همان ابتدا با ایجاد این کمیسیون سلطنتی، با اعتقاد بر اینکه یک کمیته در سنا کافی است، مخالف بود.

موریسون بودجه فدرال ۲۰۱۸ استرالیا را در ۸ ماه مه به تصویب رساند. پس از تصویب بودجه، موریسون با کاهش مالیات برای شغل های جدید مخالفت کرد.

نخست وزیری 

مالکوم ترنبال با فشار رقبای حزبی اش وادار به کناره گیری از قدرت شد.

ترنبال به خاطر نظرسنجی های ضعیف و آنچه «شورش» نمایندگان محافظه کار توصیف کرده بود، برای برکناری تحت فشار بوده است.

ترنبال چهارمین نخست وزیر استرالیا در طول یک دهه اخیر است که توسط همکارانش از نخست وزیری کنار گذاشته می شود.

موریسون در انتخابات ۲۰۱۸ در رقابت با «پیتر داتون» وزیر کشور، در یک رای گیری داخلی با ۴۵ رای در برابر ۴۰ رای پیروز شد.

انتخابات فدرال ۲۰۱۹

موریسون همانگونه که در بالا گفته شد در انتخابات فدرال ۲۰۱۹ استرالیا برای رهبری ائتلاف پیروز شد.

زندگی شخصی

آشنایی موریسون و «جنی وارن» به زمانی که هر دوی آنها ۱۶ ساله بودند، باز می گردد. آنها زمانی که ۲۱ ساله بودند، ازدواج کردند و دو دختر دارند.

1283391222790

f992ceec4ba54e00aab4274d5a42073d_18

او طرفدار تیم راگبی Cronulla Sharks است و در سال ۲۰۱۶ به عنوان دارنده بلیط شماره یک این باشگاه معرفی شده است.

r0_0_4134_2774_w1200_h678_fmax

r0_0_800_600_w1200_h678_fmax

مهاجرستیزی

موضع سرسختانه موریسون در برابر مهاجران در واقع یکی از عوامل کامیابی او در رسیدن به پست کنونی محسوب می‌ شود زیرا با توجه به مشکلاتی که افزایش شمار مهاجران و پناهجویان برای استرالیا ایجاد کرده، موجب تقویت جایگاه جناح راست افراطی در ساختار حکومتی این کشور شده است.

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار