۱۷:۵۱
منبع: رسا
دسته: سیاسی
کد خبر: 24128573
وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی به 30 درصد کاهش یافته است

وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی به 30 درصد کاهش یافته است

جهانگیری با بیان اینکه گسترش فعالیت‌های حوزه پژوهش و فناوری زمینه توسعه کشور را فراهم می‌کند، گفت: وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی به 30 درصد کاهش یافته است.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری رسا، جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری(عتف) پیش از ظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاكید بر اهمیت وجود نظام یكپارچه و هماهنگ در حوزه پژوهش و فناوری كشور گفت: همه ساله كارهای پژوهشی و تحقیقاتی مهمی در دستگاههای مختلف اجرایی انجام می شود اما بدلیل عدم وجود نظام هماهنگی برنامه ریزی و ارزیابی عملكرد پژوهش و فناوری، آثار و برون‌داد این پژوهش ها در شاخص های اصلی اقتصاد كشور آن طور كه مورد انتظار است به چشم نمی خورد.

معاون اول رییس جمهور افزود: حتی گاهی ممكن است در برخی موضوعات دهها پژوهش در دستگاههای مختلف انجام شده باشد اما بدلیل عدم وجود نظام یكپارچه در بخش تحقیق و پژوهش، این پژوهش ها نتوانسته اند اثرات و كارایی لازم را در جهت تسریع در روند توسعه كشور داشته باشند.

جهانگیری با قدردانی از دبیرخانه شورای عالی عتف برای تدوین پیشنهاد ایجاد نظام هماهنگ برنامه ریزی، بودجه ریزی و ارزیابی عملكرد پژوهشی و فناوری كشور، این پیشنهاد را مثبت ارزیابی كرد و گفت: اصل این پیشنهاد خوب است اما با توجه به نظرات اعضای جلسه، لازم است مجددا در جلسه كمیسیون دائمی شورا مورد بررسی قرار گیرد تا هم مطابقت بیشتری با برنامه ششم توسعه و سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی پیدا كند و هم نظرات همه دستگاههای اجرایی ذیربط در آن لحاظ شود و سپس در جلسات آتی شورای عالی عتف برای تصویب نهایی ارائه شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در این بازنگری و بررسی مجدد باید قانون‌مند بودن این پیشنهاد نیز مدنظر قرار گیرد تا اجرای برنامه های این نظام یكپارچه در تعارض با وظایف و برنامه های قانونی دستگاههای اجرایی نباشد بلكه زمینه را برای ارتقاء و بهبود برنامه های پژوهشی دستگاهها مهیا سازد.
دكتر جهانگیری با بیان اینكه امروز پس از اجرای شش برنامه توسعه در كشور، هنوز در بخش پژوهش در ابتدای مسیر قرار داریم، خاطرنشان كرد: باید تلاش كنیم بودجه مورد نیاز بخش پژوهش تخصیص پیدا كند و با جدیت هرچه بیشتر فعالیت های حوزه پژوهش و فناوری را ارتقاء بخشیم تا زمینه توسعه كشور بیش از پیش فراهم شود.

معاون اول رییس جمهور با تاكید بر اینكه توجه به امر پژوهش و تحقیق باید جایگاه بیشتری در بخش خصوصی پیدا كند، اظهار داشت: لازمه توسعه این است كه همه واحدهای تولیدی و بخش خصوصی، ارتقاء دانش و توانمندی علمی خود را افزایش دهند و به این موضوع بیش از گذشته توجه داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به تحریم ها و آثار آن بر بودجه كشور تصریح كرد: خوشبختانه با تلاش هایی كه طی سالهای اخیر صورت گرفته میزان وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی تا حد زیادی كاهش یافته و اگر زمانی بودجه دولت ۸۰ تا ۹۰ درصد به نفت وابسته بود، این وابستگی امروز به ۳۰ درصد رسیده و این یعنی اگر در بخش هزینه ها در دستگاههای اجرایی صرفه جویی شود، منابع بیشتری می تواند در قالب بودجه مورد استفاده قرار گیرد و در مسیر توسعه كشور استفاده شود.

در این جلسه كه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، رییس دانشگاه تهران، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و معاونین و نمایندگان پژوهشی دستگاههای اجرایی ذیربط نیز حضور داشتند، دبیركل شورای عالی عتف ضمن برشمردن ضرورت های ایجاد نظام هماهنگ برنامه ریزی و ارزیابی عملكرد، گزارشی از پیشنهاد ایجاد نظام هماهنگ برنامه ریزی، بودجه ریزی و ارزیابی عملكرد پژوهش و فناوری كشور ارائه و الزامات اجرایی این پیشنهاد را نیز مطرح كرد.

برومند همچنین در خصوص مراحل مختلف اجرای پیشنهاد ایجاد نظام هماهنگ برنامه ریزی، بودجه ریزی و ارزیابی عملكرد پژوهش و فناوری و برنامه زمانبندی آن به ارائه توضیحاتی پرداخت و پس از بحث و تبادل نظر و ارائه نظرات اعضاء جلسه، مقرر شد این پیشنهاد در جلسه كمیسیون دائمی شورای عالی عتف مورد بررسی مجدد قرار گیرد و پس از دریافت و اعمال نظارت دستگاههای ذیربط، در جلسه آتی مطرح و تصویب نهایی شود./102/ق

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار